Tenkte det var på tide å fremskaffe noen ‘jaw-drops’ igjen i form av en dose utrolige, men like forbannet vitenskapelige beviste fakta..
→ Varmt vann har faktsk en tendens til å fryse fortere en kaldt! Dette fenomenet kalles Mpemba-effekten, men årsaken til dette her, er det imidlertid ingen som har klart å finne ut av enda.
→ Leonardo DaVinci’s berømte maleri, Mona Lisa, har ikke øyenbryn, hvilket skal være i tråd med tidens trend.
→ Maur tar regelmessige ‘power-naps’ på noen minutter for å kunne fungere optimalt.
→ Og siden vi nå er inne på disse små og flittige, kan det også fortelle at dersom du tegner opp en ring med kritt rundt en maur, vil denne oppstrekingen fungere som et utrytelig bur. Den vil nemlig ikke krysse streken, og derav bli vandrende rundt inne i denne sirkelen til den dør.
→ Endenes ‘kvakk-kvakk’ gir faktisk ikke ekko, og ingen gar den ringeste anelse om hvorfor.
→ Når månen befinner seg rett over området du befinner deg, vil dette føre til en liten vektreduksjon pga gravitasjonspåvirkningen.
→ Ugler har faktisk ikke øyeepler..
→ ..- og kameler har tre øyenlokk på hvert øye!.
→ Hummer produserer et unikt enzym som reparerer cellene deres og gjør at DNA’et deres kan reprodusere seg i det uendelige. Dette innebærer at de er tett innpå biologisk udødelige.
→ Acacia-treet som finnes i Afrika, kommuniserer med sine artsfrender i form av å utsondre gasser for å gi de andre trærne beskjed om å få produsert giftstoffet tannin for å beskytte seg mot sultne planteetere.
→ Dersom en gråter av glede, faller den første tåren fra det høyre øyet, mens den faller fra det venstre om det gråtes pga sorg og/eller smerte.
→ Utgangspunktet for hele, forbannede verdensrommet, med alt av innhold, var en endimensjonal partikkel som antas å ha vært mindre enn et atom i størrelse. Temperaturen inne i denne mildt sagt tettpakkede ‘singularis’ var så til de grader høy at materie og naturlover besto av en eneste smørje.
Det var et par wow-😳-fakta her 🐰
Om det er noen trøst, er det jo mer enn nok av bevis for at planeten i sin helhet gikk fra vettet i god tid før menneskeheten fulgte etter *haha*